Rotājumi un iesaiņojumi zaļākiem Ziemassvētkiem 

Ziemassvētku laikā mirdzošas eglītes un skaisti iesaiņotas dāvanas rada īpašu noskaņu katrā mājā. Tomēr aiz šī svētku spožuma slēpjas stāsts, par kuru der aizdomāties, – katru gadu svētku laikā ievērojami pieaug atkritumu daudzums, ko galvenokārt veido dāvanu iesaiņojumi un rotājumi, ko izmanto tikai vienu reizi. 

Bet katrs Ziemassvētku stāsts var būt citādāks! Šogad aicinām doties radošā ceļojumā – meklēt svētku rotu un iesaiņojumus neierastos plauktos, ļaujoties radošumam un rūpējoties par rītdienu. 

Egles rotājumus – ēdamus 

Galvenais Ziemassvētku vēstnesis mājās parasti ir egle. Kā zināms, plastmasas egles nav dabai draudzīgākais risinājums, un labi, ka tā – nekas nespēj aizstāt īstu skuju smaržu. Neatkarīgi no tā, vai plāno ņemt egli podiņā vai tomēr speciāli Ziemassvētkiem audzētu cirstu, visticamāk, vēlēsies papildināt to ar svētku rotu.  

Pašu ceptas piparkūkas. Kad ķeries pie ziemas populārāko cepumu cepšanas, sagatavo arī kādu irbuli, ar ko izdurt caurumu piparkūkā. Caur to varēsi izvilkt kādu diegu un iekārt eglītē. Lai pārliecinātos, ka caurums ir pietiekama izmēra, pirmajā pannā saliec dažādus un pārbaudi, kurš neaizcepas ar mīklu un vienlaikus nav arī vizuāli par lielu. Kad amats rokā, cep sev tīkamas formas piparkūkas tik daudz, lai pietiek egles rotāšanai un paliek arī pāri – ņem vērā, ka gardas piparkūkas laika gaitā pazudīs no koka... 

Izvēlies krāsainu vai baltu cukura glazūru un izpaudies radoši. Dažas piparkūkas vari atlikt dāvanu saiņošanai – ar glazūru uzraksti saņēmēja vārdu un pēc tam piesien dāvanai vārda kartītes vietā. Ja nevēlies izmantot cukura glazūru, pamēģini pirms formu izgriešanas ierullēt mīklā marcipānu. Tas radīs kontrastējošu gaišu toni un piešķirs piparkūkām īpašu garšu. 

Žāvētas apelsīnu ripiņas. Viss atkarīgs no egles izmēra un citu rotājumu daudzuma, bet, visticamāk, ar kādiem trim apelsīniem vajadzētu pietikt, lai radītu dabisku un aromātisku akcentu. Vari izmantot arī citronus vai kādu citu citrusaugli. Šādi rotājumi noderēs ziemas karstajos dzērienos. 

Apelsīnus sagriez plānās šķēlēs un izklāj uz cepampapīra. Lieko sulu nosusini ar salvetēm vai tīru drāniņu un liec cepeškrāsnī karsēties uz 150 grādiem 15 minūtes no vienas puses un 15 minūtes no otras puses. Uzreiz pēc tam pārslēdz cepeškrāsni uz 70 grādiem un pažāvē vēl stundu. Kad viss gatavs un atdzisis, laiks izvērt diegu un kārt eglē! 

Dzērveņu virtenes. Atkarībā no egles izmēra izvēlies kaudzīti kraukšķīgu dzērveņu un ar adatu saver uz gariem diegiem. Tā izveidosies rotu virtene, ko aiz viena gala vari piesiet egles augšpusē un tad aplikt vairākos lokos apkārt eglītei, izlīdzinot visā garumā. Ja vēlies raibāku skatu, vari dzērvenes vērt pamīšus ar bērnu kakao tik iecienītajiem mazajiem zefīriņiem, popkornu vai žāvētām aprikozēm. 

Egles rotāšanai var noderēt arī svaigi vai žāvēti āboli, konfektes, lieli un mazi zefīri vai citi tavā ģimenē iecienīti kārumi. Droši izmanto jebko ēdamu, kas šķiet piemērots egles rotāšanai – tātad ir gana ciets un var ilgstoši atrasties istabas temperatūrā. 

Viss mājai varbūt jau ir mājās 

Ienest svētkus katrā mājokļa telpā var ar pavisam nelieliem akcentiem. Bet, lai pārvērstu mājas Ziemassvētku pasakā, vajadzēs vairāk darba.

Sveces simboliskam siltumam. Ziemassvētku noskaņai var pietikt ar vairākām svecēm, kas papildinātas ar nelieliem trauciņiem ar piparkūkām, kanēļa standziņām, āboliem, čiekuriem vai kādu skuju zariņu. Pareizā vietā nolikti, tie var radīt svētku sajūtu visā telpā. 

Logs gaišākam skatam. Tam vajadzēs vien stiklam piemērotu baltu viegli notīrāmu kaļķa flomāsteru un labu garastāvokli. Pat visvienkāršākās sniegpārsliņas panāks vēlamo efektu. Baltas loga dekorācijas ir laba izvēle, ja tomēr Ziemassvētku laikā esam palikuši bez sniega. Vari šādi rotāt arī spoguļus. 

Tematisku rotājumu darbnīca. Ja gribas kaut ko vairāk, iespējams, ir laiks kādai jautrai rūķu darbnīcai. Sarīko pasākumu ģimenes lokā vai uzaicini draugus. Silti dzērieni, jautras sarunas – un radoši darbi mājas dekorēšanai. Vienojieties par tēmu un izejmateriāliem, kā arī izpētiet ideju piedāvājumu internetā, lai norunātajā laikā jau esat gatavi ķerties pie darba. Par tēmu varat izvēlēties krāsu, pamatmateriālu vai gala formu. Piemēram, var veidot tikai sarkanas dekorācijas, tādas, kuru pamatā ir čiekuri, vai visas veidot kā lielākas vai mazākas bumbas. 

Pirms radošās darbnīcas izpēti, ko vari atrast savas mājas plauktos un dabā. Tev var noderēt visādi papīri, iepakojumi, kartoni, žurnāli, vate, marle, arī garšvielas, piemēram, pipari, krustnagliņas un kanēļa standziņas. Dārzā vai tuvākajā mežā noteikti atradīsi kādus skaistus čiekurus un zariņus. Izmanto arī daļu rotājumu, ko gatavoji eglītei – tā iegūsi harmoniski un saskaņoti rotātas mājas. 

Dāvanu iesaiņojumam ir nozīme 

Viens no lielākajiem svētku efektiem parasti pārvēršas par visai nopietnu pēcsvētku defektu. Runa ir par dāvanu iesaiņojumiem. Redzēt skaisti iesaiņotas dāvanas zem eglītes nozīmē noķert to svētku gaišo satraukumu, sajust cerību un prieka solījumu – gan dāvinot, gan saņemot. Un iepakojumam ir nozīme, arī dabā. 

Papīrs, tiešām jebkurš. Tikai pēc iespējas izmanto to, kas tev ir mājās. Varbūt kaut kas palicis no egles un mājas dekorēšanas? Avīzes, žurnāli, papīra iepirkumu maisiņi, cepampapīrs, čaukstošie papīri no apavu kastēm. Atkarībā no dāvanas var noderēt arī kartona pārtikas iepakojumi, kurus vari aplīmēt vai nokrāsot. 

Noderīgi auduma maisiņi. Auduma maisiņš, liels vai mazs, ir daudzreiz lietojams, praktisks dāvanas iesaiņojums un vienlaikus arī dāvana. Ja mājās ir dažādi auduma atgriezumi un nav iespējas saviem spēkiem sašūt maisiņu, apjautājies pēc palīdzības mammai, vecmammai vai kādam citam tuviniekam ar šūšanas prasmēm un iespējām.

Bet varbūt tev ir kāds glīts kokvilnas audums, kas ir gatavs tapt par dāvanas iesaiņojumu tāpat vien. Pieliec kādu zariņu, čiekuru, kanēļa standziņu, piparkūku ar dāvanas saņēmēja vārdu – un gatavs! 

Burciņas – ziemas un ikdienas labumiem. Stikls, lai gan pēc būtības trausls, ir lieliska izvēle. Burciņā kopā ar, piemēram, īpašu vēstījumu vai teātra biļetēm vari salikt pašceptās piparkūkas. No ārpuses vari trauku izrotāt ar zīmējumiem – izmanto to pašu balto flomāsteru, ar kuru zīmēji sniegpārslas uz loga.  

Tikpat labi trauka saturs var būt tikai ēdams, bet ar īpašu vērtību – palūdz vecmammai pāris burciņu viņas gardākā ievārījuma draugiem vai iegādājies vietējo bišu medu. 

Ja vēlies, lai Ziemassvētku noskaņa tavās mājās paceļas jaunā līmenī, smelies iedvesmu mūsu blogā par gudrām dāvanu idejām un jēgpilnām svētku brīvdienām

Previous
Previous

Trīs soļi mierpilniem un piepildītiem svētkiem

Next
Next

Gudras dāvanas pārdomātai rītdienai