Pirmā darba pieredze un uzreiz bankā?

Lai sekmētu jauniešu iesaisti finanšu nozarē, banka Citadele šogad sāka jaunu iniciatīvu visā Baltijā – apmaksātu prakses programmu ELEVATE. Studentu vēlme iegūt prakses vietu vienā no vadošajām bankām Latvijā bija liela – uz 15 izsludinātajām vietām saņemti teju 600 pieteikumu. Kāpēc prakse Citadelē ir tik pieprasīta? Par to savā pieredzē dalās seši jaunieši.

Sapņi un intereses

Pēc skolas beigšanas zināju, ko negribu darīt, bet arī nebiju pārliecināta, ko tieši vēlos, jo iespēju ir tik daudz. Mans plāns bija izpētīt dažādas profesijas, līdz atrodu savu aicinājumu,stāsta Ieva Žube, Rīgas Tehniskās universitātes Biznesa informātikas studiju programmas studente. “Mana vīzija par nākotni ir darbs birojā atbildīgā amatā, bet ar iespēju strādāt attālināti, lai brīvākā laikā ceļotu un mans darbs būtu mobils. Es vēlētos kļūt par labu speciālistu kādā no IT jomām, kas praksē ir saistīts ar risku analīzi.”

“Līdz sešu gadu vecumam gribēju būt policists, tad līdz 13 gadu vecumam domāju, ka būšu ugunsdzēsējs glābējs. Pat vienreiz kā filmā glābu kaķi, noceļot no koka. Vienmēr gribēju kādam palīdzēt. Tagad redzu sevi vairāk digitālā mārketinga jomā,” par saviem sapņiem stāsta Aleksandrs Černišovs, Rīgas Ekonomikas augstskolas Biznesa un ekonomikas studiju programmas students.

“Kad biju jaunāka, vēlējos kļūt par ķirurgu, kaut arī pašai allaž ir bijušas bailes no asinīm. Tagad bērnības sapni esmu atlikusi malā un plānoju iekarot citas virsotnes digitālajā jomā,” atmiņās un cerībās dalās Agnese Rozenberga, Rīgas Tehniskās universitātes Datorsistēmu studiju programmas studente.

“Agrā vecumā sapņoju kļūt par izgudrotāju – ideālā pasaulē tas joprojām būtu mans plāns. Nākotnē ceru attīstīt savu uzņēmumu, jo vēlos atstāt jēgpilnu iespaidu uz Latviju un pasauli – lai varu lepni teikt: “Es to radīju!”,” par dzīves mērķiem stāsta Kārlis Pastors, Rīgas Ekonomikas augstskolas Biznesa un ekonomikas studiju programmas students.

Savukārt Alise Veldre, Rīgas Juridiskās augstskolas Tiesību un diplomātijas studiju programmas studente, kad bija maza, vēlējās kļūt par veterinārārstu: “Pagaidām nezinu, kur būšu pēc pieciem gadiem, taču noteikti vēlos strādāt kolektīvā, kas atbalsta manu izaugsmi un idejas.”

Kas jāņem vērā, izvēloties prakses vietu

  • Atbilstoši savai izglītībai

“Mācos biznesa un ekonomikas virzienā, tāpēc zināju, ka vēlos praksi kādā finanšu iestādē. Pieteicos vairākām vakancēm dažādos uzņēmumos, bet beigās visvairāk mani uzrunāja darba vieta Citadelē. Iespēja pamēģināt kredīta analītiķa amatu šķita īpaši vērtīga,” stāsta Kārlis Pastors.

  • Uzņēmuma reputācijai ir nozīme

“Par Citadeli esmu dzirdējis labas atsauksmes, tādēļ bija vēlme pieteikties tieši šeit,” stāsta Kārlis Dīriņš, Rīgas Tehniskās universitātes Datorsistēmu studiju programmas students. Arī Ievai Žubei Citadele saistījās ar stabilu uzņēmumu. “Zināju, ka savu nākamo darba vietu vēlos stabilā un prestižā uzņēmumā. No sludinājuma un intervijā guvu labu iespaidu par banku. Prakses laikā ieraudzīju, cik inovatīvs un uz izaugsmi vērsts ir uzņēmums. Tajā pašā laikā katrs jauninājums ir rūpīgi izvērtēts un pārbaudīts. Protams, izvēloties jaunu darbu, ir svarīga arī alga, atrašanās vieta un pienākumi, tomēr arī uzņēmuma reputācijai ir liela nozīme.”

“Citadele ir atpazīstama kā digitālo inovāciju līdere banku sektorā. Kopš brīža, kad tika ieviests maksājumu gredzens, mani aizrāva bankas spēja piedāvāt modernus un inovatīvus risinājumus ikdienišķām lietām. Līdz ar to Citadele man šķita kā ideāla vieta, kur attīstīt savas profesionālās prasmes, iegūt vērtīgu pieredzi turpmākajai dzīvei un pašai smelties radošumu no tik iespaidīga piemēra,” novērojumos dalās Agnese Rozenberga.

“Citadele vienmēr šķitusi aktīva un saistīta ar inovācijām. Uzrunāja pats sludinājums, piedāvājums par pieteikšanos prakses programmai, un bija radies iespaids par pozitīvu darba vidi, tāpēc arī pieteicos. Pirmā saziņa ar Citadeles pārstāvjiem pieteikšanās periodā arī radīja ļoti jauku iespaidu par uzņēmumu,” atzīst Alise Veldre.

  • Praktikants = darbinieks ar atbildīgiem pienākumiem

“Jau pirms prakses zināju, ka Citadele ir vieta, kur man ir iespēja iegūt sev nepieciešamo pieredzi un zināšanas. Kad pievienojos Citadeles komandai, sapratu, ka nemaldos. Pienākumi bija dažādi, un arvien parādījās jauni uzdevumi, kas ļāva uzturēt smadzenes aktīvas. Reizēm tas bija diezgan grūti, tomēr tajā pašā laikā interesanti. Pārsteidza arī iespēja ātri un vienkārši komunicēt ar pieredzējušiem darbiniekiem,” atklāj Aleksandrs Černišovs.

“Domāju, ka man kā filmās būs jāpienes kolēģiem kafija, bet pašai klusiņām jāsēž malā, bet tā nebija. Jau no paša prakses sākuma tiku uzskatīta par pilnvērtīgu kolēģi ar saviem uzdevumiem un atbildību,” priecājas Agnese Rozenberga.

“Pienākumi bija saprotami un izpildāmi, jo prakses sākumā darba vadītājs sniedza prezentāciju par to, kas tieši būs jādara, un arī kopumā par darba specifiku. Visu prakses laiku droši varēju uzdot jebkādus jautājumus un zināju, ka saņemšu atbildi ar smaidu. Citadelē strādā ļoti pretimnākoši cilvēki,” par pozitīvo pieredzi stāsta Alise Veldre.

  • Pietiekami ilga prakse ar iespēju turpināt

“Prakses programma sākās jūlijā, kas bija tieši laikā, lai es jūnijā mierīgi aizstāvētu maģistra darbu un pabaudītu vasaru. Savukārt prakse ir divus mēnešus – pietiekami, lai izmēģinātu, iejustos un saprastu, vai man patīk,” stāsta Ieva Žube.

Kārlis Dīriņš uzsver: “Vissvarīgākais ir atrast piemērotu pozīciju, kuru būtu interese izmēģināt. Lieliski, ja pēc veiksmīgas prakses ir arī iespēja turpināt strādāt turpat jau kā pilna laika darbiniekam.”

  • Uzņēmuma attieksme un kultūra

Ieva Žube un Kārlis Dīriņš novērtēja Citadeles organizētos pasākumus un draudzīgo atmosfēru. Savukārt Aleksandrs Černišovs jau pirms prakses zināja, ko sagaidīt:Draugs, kurš iepriekš strādāja Citadelē, man teica, lai uzticos viņam un izvēlos tieši šo banku, jo šeit ir daudz privilēģiju, bet viena no galvenajām ir veselīga darba atmosfēra kolektīvā.

“Meklēju vietu, kur ir cilvēki, kas atbalstīs izaugsmi, un tavas idejas tiks sadzirdētas. Noteikti varu teikt, ka izvēlējos pareizo prakses vietu, jo šeit jaunas idejas vienmēr uzklausa ar interesi! apliecina Alise Veldre.

“Pirms ierados birojā pirmajā dienā, man bija radies iespaids, ka bankā viss notiek ļoti formāli, bet ātri vien sapratu, ka tā nav, un atmosfēra ir brīva un atvērta. Viegli bija iejusties darba vidē, pierast pie kultūras, pie agrajiem rītiem, kā arī tehniskā darba, bet joprojām man sagādā grūtības izsekot visam finanšu žargonam,” par pieredzi stāsta Kārlis Pastors.

“Prakses vietā ir svarīgi apgūt profesijai nepieciešamās prasmes un ikdienas pienākumus. Ir jādod iespēja sevi pierādīt. No pieredzes varu teikt, ka svarīga ir arī uzņēmuma attieksme pret praktikantiem – tai jābūt cieņpilnai. Arī tādas detaļas kā daļēji attālināta darba iespējas, augļi un kafija birojā vai nodrošinātas sporta aktivitātes parāda, ka darbinieki ir svarīga uzņēmuma sastāvdaļa,” atklāj Ieva Žube.

  • Personīgā attīstība – iespējams, pati svarīgākā

Ieva Žube guva pārliecību par sevi un iemācījās daudz jauna par risku vadību un bankas darbību: “Iemācījos, kā norisinās risku vadība un dažādas sapulces. Kā bankā tiek apstiprināti lēmumi un veikti uzlabojumi, grozījumi, kādi riski tiek risināti, un pieradu strādāt ar rīkiem, kas pārvalda operacionālos riskus.”

Aleksandrs Černišovs uzzināja, ka spēj vairāk, nekā pašam sākotnēji licies: “Izrādās, neesmu tik slinks, kā biju domājis iepriekš. Spēju strādāt produktīvi un konsekventi pildīt sev uzticētos uzdevumus.

“Iemācījos daudz – kā strādā Citadele, kādus pakalpojumus tā piedāvā saviem klientiem, iemācījos, kuros stāvos ir garšīgākā kafija un kur var brīvā brīdī atpūsties no darba un paspēlēt galda tenisu. Uzzināju par fantastiskiem cilvēkiem, kuri strādā Citadelē. Enerģija, ko viņi ieliek savā darbā, bija mana iedvesma un motivācija.

Sapratu, ka pietiek sākt ar to pašu mazāko – pieiet klāt, sasveicināties, iesākt sarunu, pieņemt izaicinājumu un kāpt pāri sev. Nebaidīties riskēt un arī pajautāt palīdzību.

Šī prakse ne tikai sniedza iespēju iepazīt korporatīvo pasauli un Citadeli, bet arī sevi. Tā piedāvāja iespējas nonākt dažādās situācijās, kas veicināja manu personīgo un profesionālo izaugsmi. Šī pieredze palīdzēja attīstīt prasmes, kas būs būtiskas manā turpmākajā karjerā un visā atlikušajā dzīvē,” savu pieredzi analizē Agnese Rozenberga.

“Iemācījos ļoti daudz, gan teorētiskas zināšanas par AML, gan arī praktiski. Sapratu, ka man patīk būt daļai no kolektīva, patīk ikdienā komunicēt ar cilvēkiem, atklāj Alise Veldre.

Kāpēc tev arī izvēlēties praksi Citadelē

Ņemot vērā lielo interesi jauniešu vidū un pozitīvo pieredzi, arī 2025. gada pavasarī būs iespēja pieteikties praksei vasarā.

“Noteikti ieteiktu citiem izmantot prakses iespējas, jo darba devēji prakses pieredzi ļoti novērtē – esi iesaistījies un sevi attīstījis. Citadeles komanda ir tik pretimnākoša un rūpējas par darbiniekiem un praktikantiem. Mums, praktikantiem, organizēja arī dažādas meistarklases, bija pieejami mācību kursi un, protams, sporta zāle un citi darbiniekiem ikdienā pieejamie labumi. Liels bonuss ir tas, ka prakse ir apmaksāta. Te ir viss, kas, manuprāt, nepieciešams studentam, kurš gatavs ieguldīt savā attīstībā. Šī ir labākā iespēja, ko atradu šovasar,iesaka Ieva Žube.

“Prakse ir lieliska iespēja pamēģināt sev interesējošu profesiju un saprast, vai vēlos šajā nozarē veidot karjeru. Turklāt šādās prakses programmās ir iespēja iepazīt arī citus jaunos profesionāļus/praktikantus un iegūt noderīgus kontaktus nākotnei,” norāda Kārlis Dīriņš.

Arī Alise Veldre izceļ programmas priekšrocības: “Mani uzrunāja tieši tas, ka tā bija prakses programma, nevis prakses vieta uzņēmumā. Patika doma, ka uzņēmumā vienlaikus praksē būs vēl citi jaunieši! Noteikti ieteiktu citiem izmantot prakses iespēju tieši šeit. Ļoti patika programmā izveidotais līdzsvars starp ikdienas darbiem un kopīgajām tikšanās reizēm, kurās varēja kopā pasmieties, pabrokastot un sastrādāties.”

“Iespēja tik agrā vecumā gūt praktisku darba pieredzi tik lielos uzņēmumos un mācīties vērtīgu informāciju no speciālistiem, manuprāt, ir svētīga lieta, tāpēc es tiešām iesaku visiem izmantot šo iespēju, jo gudrāka un pieredzējušāka sabiedrība nozīmē straujāku izaugsmi mums visiem,” pamato Kārlis Pastors.

“Paldies Citadelei par šo brīnišķīgo iespēju un vērienīgi foršo vasaru!” piebilst Agnese Rozenberga.

Next
Next

7 eksperta padomi veiksmīgai uzņēmuma dibināšanai